Bola som v kine

04/12/2023

Keď nemáš dlho kultúrny zážitok tak pozrieš čo dávajú v kine. 

A ja blbá som uverila / nepochopila (obe slová sa dajú použiť) nejakému Gošárenkovi. Zjavne to mal byť sarkazmus keď vravel: "Choďte na film Jej telo, veľmi dobrý film, skvelý herecký výkon a žiadne oplzlosti - ale jemne spracovaná téma." Prečítala som si o čom film je a hovorím si, že môžem tam ja predsa len nájsť hlbšie myšlienky na moje zamyslenia o závažných (kontroverzných) témach. Tak som zavolala, že či ideme a išli sme. Cesta super, hlboké debaty už v aute. Takto to mám ja rada. Len škoda že takému (pre mňa) banálnemu kritériu vyhovuje málo kto. :) 

Prišli sme do kina:

Že mám sa nechať pozvať a ja už sa "nepretláčam" v týchto situáciách. Hodnotu týmto smerom mám vyriešenú a som OK s tým, že teraz mám ja prijať. Tak prijímam. Oči mi vyleteli, keď za dva lístky a jedny lupienky platí viac ako 30€. Ale, že vraj nápoj je v cene. No tak nedaj si! 

Čakanie na začiatok:

Čas nám už moc neumožňoval ísť si niekam sadnúť na drink (alebo by sme boli v strese - časovom). Aj tak je v celku jedno, kde sedíme a aj na gauči pred kinosálou sa nám rozpráva rovnako dobre a rovnako hlboko  ako v  aute ( čo je značne bezpečnejší priestor). Kecáme teda.

Spúšťa sa plátno (zámerne nepíšem film):

Naozaj ma ohromilo koľko KOMERČNÝCH REKLÁM mi púšťajú aj za cenu 10€. Nikomu to zjavne nevadí. Zas som divná. :) Alebo precitlivelá. Či moc "múdra". .... Ja viem, ja viem. Dnes už to viem. Len nálepky ktorými disponujú tí druhí. Tak čo ja s nimi? :) 

Blbci evidentne radi platia za to, aby im odprezentovali reKLAMY! Po klamstvách používaných na zákazníkia sa začínajú upútavky na filmy. Všetko naša tvorba (čssr) a všetko to vyzerá na poriadny brak. O to viac vzrastajú moje očakávania z tohto filmu a predsa len sa začínam aj trochu obávať výberu - (rovnováha musí byť : ). No ja viem, že vedľa hrajú Napoleona, tak možno by sme sa mohli presunúť - (dnes by som to určite spravila = ale to je tak, keď chceš furt dávať šancu alebo keď s prílišného strachu si poSLUŠNÁ...)

Začína film ( po 20 minútach!!!):

Teší ma obsadenie. Nikto známy okrem Mauréry, ale ona je tak nevýrazná herečka, že mi nevadí v žiadnom filme - (nevýrazná nerovná sa zlá) považujem ju za kvalitnú herečku. 

Asi ma najviac nahnevali scény z natáčania sexuálnych scén. Nakoniec si uvedomujem, že scény by aj boli na mojej hrane prijateľnosti, pokiaľ by to vyvažovala hlboká myšlienka, pointa, zámer, čokoľvek čo nemá iba hlúpo šokovať. Rozmýšľam nad zámerom filmu. A predsa už je neskoro na presun do vedľajšej sály. Tu prichádza vo filme scéna, ako záblesk, kedy sa jej akýsi novinár pýta otázky lebo robí rozhovor. A ja si hovorím, že vyvrcholenie prichádza. Nakoniec sa iba potvrdzuje môj skorší úsudok. Dialógy sú najhoršou (sú)časťou tohto filmu, aj keď z takého vzácneho námetu. Myslím, že nevyťažili nič umelecké z tohto scenára, ktorý napísal sám život. Jediný prekvapujúci moment pre mňa bol záverečný titulok, že zomrela v nemocnici ako 27 ročná. Lenže to som si isto mohla nájsť aj na gúgli.

A tak návšteva tohto filmu (by) bola strašidelná strata času. Keby som nemala takú spoločnosť, akú som mala - ľutovala by som týchto pár hodín, ako chybné rozhodnutie toho,  kam venovať svoju energiu. A tak sa mi zas a znova potvrdzuje pravidlo, podľa ktorého sa snažím žiť: "Nie je dôležité kde si, ale s kým tam si." Lebo môžeš byť aj na najhoršom filme roka, ale keď si v spoločnosti v ktorej chceš byť, je to v poriadku. Nakoniec si uvedomujem, že aj táto situácia mi dala mnohé uvedomenia, vďaka ktorým zmením svoje konanie pre zajtra.

PO(učenie)*:

  • Vyberať si budem lokálne menšie kiná a mám na to dva dôvody. 
  • Do sály nebudem chodiť skôr, ako 10 minút po začiatku filmu (oficiálnom). 
  • Kritéria na spoločnosť utvrdzujem a tieto nemením! Ak nemôže ísť ten, s kým chcem ísť, idem sama alebo nejdem.
*PO(učenie) je proces, kedy si zvedomíme niečo po odohraní sa určitej situácie. Poznáme ešte PRED(učenie) a treba rozlišovať, ktorý z týchto dvoch procesov máme na Mysli. 

TIP NA HIT:

Dnes som pozerala na STV2 dokument DIALÓG S PLANÉTOU a hovorím si, že za toto (naozaj Umelecké) Dielo na veľkom plátne a s dokonalým zvukom by som dala určite viac ako za film Jej telo ( a mnohé ďalšie). Naša malá krajina má mnohých Umelcov "otitulovaných" národnosťou našou spoločnou a tak aj rovnakým jazykom rozprávame. Svetové tituly, ktoré sú mi dostupné v mojej rodnej reči! ZA TOTO SOM VĎAČNÁ!

Tie zábery, tá hudba a tie myšlienky, ktoré mi zanechali .... A hlboko!

"Divoká rieka je pre mňa aj o priateľstve. Lebo do žiadnej divokej rieky, som nevstúpil nikdy sám."