Festival uvedomelých ľudí ???

25/07/2023

Festival sa konal na nádhernom mieste. Československo je plné čarovných miest, kde je možné usporiadať stretnutie ľudí, ktorých spája podobná životná cesta a filozofia. Dať každému ročníku príznačný názov mi príde naozaj múdre aj krásne a tento rok sa niesol v duchu : VŠADE DOBRE, DOMA NAJLEPŠIE. 

Domovom pre každého z nás je naše vlastné Telo a myslím, že paralela k tomuto "bodu" by bola naozaj osožná pre každého – aby si to mohol viac uvedomiť. Tešilo ma zhromaždenie okolo ohňa a úvodný ceremoniál, pretože ten pozdvihuje ducha miesta a prepája ľudí, ktorí sa tam zišli. Prepája ich v jednom duchu, mysli aj duši - aj napriek tomu, že "domov" má každý svoj.

DOMOV PODĽA SPIRIT QUADRANT

Ako sa SQ delí na 4 základné prežívania života, tak aj Domov možno rozdeliť na štyri roviny.

Prvá je na úrovni individuálnej lebo môj domov (telo), je len môj a ja v ňom prebývam celý život. = JA – JA

Druhá rovina nás prepája v domove menších/väčších obcí, kde JA a TY nažívame v pokoji a budujeme svoje miesto na život.

Tretia rovina domova je národ, ako masa ľudí, ktorých spája minulosť, kultúra a zvyky. Verím, že bol dôvod prečo sme sa narodili na tomto území a je nepopierateľné, že krajiny (určitá časť Zeme_guľe) vibruje rôzne práve pre svoju históriu a ľudí, ktorí ju žili. Tento domov poukazuje na vzťah JA – MY

Štvrtá rovina je odrazom vzťahu JA – BOH a keď človek nájde domov u Boha, nie je už viac, čo by na tomto svete hľadal.

Prepájanie sa so svojím domovom je to prvé, čo človek musí pochopiť a tak činiť. Mnoho ľudí, ktorí sa na festivale nachádzali si tento aspekt života naozaj uvedomuje a preto bola atmosféra v komunite veľmi priateľská. Ľudia boli do veľkej miery prepojený sami so sebou a boli so sebou spokojní, šťastní, vyrovnaní. Potom aj prepájanie svojich domovov (na urovni JA- TY) je krásnym aktom a to sa na tomto festivale naozaj často deje. Stretávate ľudí, ktorím keď pozriete od očí, tak je jednoznačné, že Duch je Doma (teda v Tele). Lepšiu atmosféru človek na festivale ani nemôže čakať, ako keď je každý doma u seba a tak aj pocit domova v komunite nechýba. O to viac ma mrzelo strohé úvodné slovo usporiadateľov, lebo téma DOMOV môj, DOMOV tvoj, DOMOV náš je DOMOV BOŽÍ považujem za jednu z najkrajších duchovných tém.

Po úvodnom ceremoniály bola chvíľka na zvítavanie sa medzi ľuďmi a priateľské rozhovory, kedy chystaný úvodný koncert, už sa zvučil. A ja, samozrejme na zvukovke... :) Milujem zvučenie pred koncertom práve preto, že tam ľudí niet a moje prepojenie sa s umelcami môže byť omnoho intenzívnejšie. Celé zvučenie aj prvú tretinu koncertu som považovala za úvodný ceremoniál a naplnená Duchom (tz vesmírna energia) som sa odobrala do meditácie v stane.

Akosi ma neprekvapilo, že mnohí účastníci zájazdu ešte neprišli do poznania seba a tak nerozpoznávajú ani nikoho iného. Hlučnosť návštevníkov počas noci som očakávala, lebo na podobných "uvedomelých" festivaloch je absolútne bežná. Aj napriek pravidlám, ktoré boli spísané, neboli akceptované a niektorí ľudia neboli schopný nacítiť seba, ani seba v priestore. Nevadí, pre mňa príjemné prekvapenie, že tento fakt si len uvedomujem a emočne ostávam v kľude.

Víkend to bol trochu asketický a pri takejto povahe festivalu to bol aj môj vedomý zámer. Trochu tlačí, trochu zima, trochu hlučno, trochu špinavé záchody a trochu plná sprcha – ideálny priestor na duchovnú prax.

Ráno bolo kľudné, aj keď znova trochu hlučné (keď sa viem rozprávať potichšie, prečo by som to nerobil?). Milujem vesmírne paradoxy a kľud s hlukom je dokonalá kombinácia. Po očiste idem na prednášky:

PRVÁ PREDNÁŠKA

Hovorí o troch zákonoch a s prvým som v absolútnej zhode (ak som ho správne pochopila :) -

  1. KAŽDÝ MÁ ROVNAKÚ HODNOTU. Áno, je to vesmírny princíp rovnosti a tento nemožno poprieť, ani zmeniť. Treba ho len objaviť, pochopiť, prijať a žiť.

  2. Sú len priatelia a učitelia ( toto by bolo na samostatnú dlhú prednášku a diskusiu :)

  3. Všetko čo sa mi deje, mi je na osoh. Áno je to vesmírny princíp spravodlivosti a tento nemožno poprieť, ani zmeniť. Treba ho len objaviť, pochopiť, prijať a žiť.

Z môjho pohľadu sú tu teda pomenované dva vesmírne princípy a iba druhý bod sa dotýka ega a jeho vnímania iných ľudí (vzťahov) aj reakcií na formu ich správania. učiteľ doporučuje v druhej polovici účastníkom, aby sa pýtali svojho okolia (známych aj neznámych ľudí), ako sú u nich vnímaný. Nie že by som úplne nesúhlasila s týmto tvrdením, ale ak poviem A, tak je nutné povedať aj B. FAKT, že nikto iný nemôže vedieť aká som a jeho vnímanie mňa bude vždy založené na jeho ILÚZIÍ, ktorej nemožno veriť a vždy ju treba overovať (aktívne a vedome s ňou pracovať u seba "doma").

Uvedomujem si, že som náročný poslucháč a vnímam detaily, ktoré so mnou nerezonujú. Pre mnohých to bola asi dobrá prednáška. Len či dôvod ich absolútneho súhlasu nebol iba slepo veriaci, že pred nimi stojí učiteľ. Odchádzam trochu sklamaná. Možno aj preto, že pán učiteľ mi odpovedal na otázku, ako ma vníma : "si spravodlivá". Z môjho pohľadu je spraavodlivosť Božský princíp a tak ju nemožno pripisovať človeku. Publikum však asi súhlasilo a možno ma od toho bodu vnímali ako spravodlivú. No naozaj taká som?

DRUHÁ PREDNÁŠKA

S témou "Narcis a jeho obete", ktorú som si dopredu zvolila sa konala hneď kúsok od vedľajšieho stanu, kde svietilo meno prednášajúceho Jožko Málik s témou STRACH. Môj Duch ma teda povolal zmeniť výber v priamom prenose a dobre, že som počúvla, lebo Jožko ma očaril. Nie len ako prednášajúci, ale aj ako človek. Na záver pripravil aj zážitok v Tele pre kohokoľvek kto sa od_vážil prejsť po skle. Dokonalá prednáška a moje dobré rozhodnutie, rozhodnutie zmeniť.

TRETIA PREDNÁŠKA

Skenar terapia a súčastná nová medicína od MUDr. Natálie Sabovej bola ohromujúca a pre tieto informácie som si na festival asi prišla. Rozhodne hodnotné informácie a držím palce v jej aktivitách.

ŠTVRTÁ PREDNÁŠKA

Bola skôr workshopom a tvárová gymnastika od Kristi Fekiačovej bola naplnená. Ak nevidíš na precvičovateľa, tak odchádzaš :). Pozriem si inokedy. Mením stan a zisťujem, že téma sexuality je naplnená ešte viac. Dávam si teda pauzu na obed, oddych, pozriem aj stánkarov.

PIATA PREDNÁŠKA

Beseda o slobodnom vzdelávaní je diskusia so štyrmi účastníkmi a dynamika rozhovoru aj priestoru mi nevyhovuje. Mením teda stan za hneď vedľajší, kde sa bavia o tibetských miskách. Tu sa dozvedám niečo zaujímvé. Ďalší stan, kde človek môže mať zážitok v Tele a miska na hlave s jemným úderom spôsobila ošial. Rad na túto "atrakciu" je dlhý. Ja sa samozrejme nepridávam do stojaceho radu.

ŠIESTA PREDNÁŠKA

Živly v našom živote je moja obľúbená téma. Milujem živly a duchovnú prácu s nimi. Zatiaľ najväčšie sklamanie lebo prednáška je skôr reklama na kurz, ktorý sa bude konať. Cenu však nepovedali a ani ma nezaujíma, lebo ma nezaujali. Práve naopak.

SIEDMA PREDNÁŠKA

Kam miznú naše peniaze sa začala predstavovaním a keď po niekoľkých minútach neprešla k podstate, mením stan a idem slobodne tancovať. Výber piesní nie je úplne pre mňa, ale atmosféra, ktorú ženy vytvorili svojím prejavom ma dojíma. Zažívam dôkaz, že aj ženy vedia byť spolu v malom priestore a ponúkajú sebe /iným uvoľnenie a bezpečný /slobodný priestor.

Ďeň sa končí a znova do askézy. 


Noc aj ráno je rovnaké a čakajú ma ďalšie prednášky:

PRVÁ PREDNÁŠKA

O slobode. Celkom dlho som v nesúhlase s mnohými tvrdeniami a pri jednom bode, už neviem ostať ticho. Dvíham ruku, že mám otázku – skôr postreh. Niekto ma predbehol a rovnako si všimol tú istú zásadnú vec, na ktorú úctivo upozornil namiesto mňa. Prednášajúci tak bol konfrontovaný s tým, ako vlastnému dospievajúcemu synovi odoprel slobodu a nedovolil mu zažiť prednášku o drogách v škole. Je to najzaujímavejšia situácia z celého festivale. "učiteľ" sa vzpiera a nechce priznať, že to bola asi naozaj chyba, pokiaľ sa o slobode bavíme. Som zmätená lebo v úvode prednášky ešte presviedčal dav, že aj malé dieťa do 5 rokov je schopné opustiť rodinu a treba akceptovať jeho slobodu... (ale nevidí brvno vo svojom oku.) Nakoniec ho zachraňuje jeho fanatický fanúšik a zo dva razy vykríkne, aby sme išli od tejto konfrontácie ďalej... Akože ostali / pokračovali v téme. Neviem si predstaviť ostať viac v téme, ako konfrontovať ho s jeho tvrdeniami a jeho zážitkami lebo značne boli v rozpore a on nie a nie priznať a dokonca ani zamyslieť sa. Výhovorky, ktoré podával ako argumenty asi zabrali na mnohých, ale v mnohých ostali aj iné otázky. Sloboda je zodpovednosť a tak, aby človek mohol byť slobodný, musí najskôr vstúpiť do zodpovednosti.

Zodpovednosti za svoje:

  • činy ( a teda aj za to čo hovorí) - 1Q

  • emócie ( a teda aj za to, keď sa hnevám či som smutná) - 2Q

  • myšlienky ( a teda za všetko čo ma v tej hlave napadne) -3Q

DRUHÁ PREDNÁŠKA

Nebola, lebo treba pobaliť stan a veci odniesť do auta, keď na programe nič zaujímavé... Zvyšok času venujeme stánkarom, zmrzline, ktorá ani náhodou nie je voda! :)

TRETIA PREDNÁŠKA

O cryptomenách a Bitcoine bola zvláštna. Asi viem viac, než som sa tu mohla dozvedieť. Odsedím si to, ale myšlienky mám skôr v jedálnom lístku...

ŠTVRTÁ PREDNÁŠKA

Znova od Jožka, ktorý urobil na mňa dojem a je znova výborná. Asi preto sa rozhodujem, že na záverečné slovo oslovím práve jeho, či sa vieme spojiť neskôr a obohatiť sa o skúsenosti a poznanie. Vyzerá to, že sa ešte stretneme a pohovoríme spolu. Verím, že bude o čom a teším sa, lebo ľudí s ktorými mám o čom, je žalostne málo. Som proste zvláštny druh, žijúci na planéte....

Odchádzame z festivalu.