História Ilýrov
13/11/2023

Jeden nedávny osobný kontakt mi vnukol myšlienku, že Ilýrske kmene sú predkami Slovanov. A mňa to zaujalo.
Namiesto toho, aby som
sledovala správy o siedmej, som využila dar internetu a ponorila sa
do bádania - zdá sa aj svojej histórie... Zdrojov je viacero a neuvádzam
žiaden, ale vedzte, že skoro nič v texte nie je zapísané do slov
skrz mňa :D (mojich zopár pripomienok je žltou farbou).
Začiatkom
minulého storočia sa bádanie o etnickom obraze pravekej Európy
nieslo v duchu tzv. ilýrománie. Jazykovedci identifikovali
lingvistické podobnosti medzi starobylými riečnymi názvami vo
veľkej časti Európy a historicky doloženými ilýrskymi osobnými
menami a miestnymi názvami. A tak sa zdalo,
že väčšina Európy doby bronzovej bola ilýrska. Na prelome prvej
a druhej polovice 20. storočia sa to zmenilo. Niektorí poprední
zástancovia "ilýrománie",
si uvedomili, že ich pôvodné
závery boli chybné.
Áno, v Európe síce existuje akási široko rozšírená
"vrstva"
veľmi starobylých riečnych názvov.
Tieto však namiesto Ilýrov zrejme zanechali raní Indoeurópania,
ktorí sa v 3. tisícročí pred n. l. šírili
Európou.
Niekedy je ťažko určiť, či "novodobé" poznatky, ktoré prepisujú históriu nám ju naozaj prepisujú do väčšej pravdivosti, alebo sú manipuláciou mocných, ktorí chcú zámerne pozmeniť históriu, ktorá sa zdá byť nepohodlná.
Historické zápisy nám dávajú vedieť, že o Ilýroch nemali práve vysokú mienku. Považovali ich pravdepodobne za barbarov a divochov.
"Pretože pirátskymi lúpežnými výpravami zamorovali more, Rimania ich zatlačili späť do vnútrozemia a prinútili obrábať pôdu. Ale kraj je to drsný a chudobný, vôbec nie uspôsobený pre roľnícku obživu, a tak bol kmeň celkom zruinovaný a takmer vyhubený."
Strabón (64/63 pred n. l. - cca 24 n. l.) o ilýrskom kmeni Ardieov.
Napriek tomu, že Ilýri boli považovaní za barbarov, už počas 8. storočia pred n.l. vznikol na rozmedzí dnešného Albánska, Grécka a Severného Macedónska ich najstarší štátny útvar, kráľovstvo Encheliov (Enchelii).
Počas druhej polovice 3. storočia pred n.l. kráľ Agron z kmeňa Ardieov (Ardiaei) spojil niekoľko ilýrskych kmeňov a výrazne rozšíril svoje kráľovstvo. Vládu prebrala jeho vdova Teuta, ktorá mocnosť kráľovstva ešte upevnila. Okrem toho udelila každej ilýrskej lodi povolenie neobmedzeného pľundrovania. Pirátske výpady voči obchodným kolóniám napokon viedli k rímskej invázii v roku 229 pred n. l. Ilýrsku kráľovnú zastihli celkom nepripravenú. Napriek počiatočným čiastkovým úspechom bolo ilýrske kráľovstvo zdecimované. Hoci kráľovstvo zažilo ešte jeden vzostup za vlády Gentia z kmeňa Labeátov (Labeatae), Rimania ho v roku 168 pred n. l. definitívne pokorili a o tri dekády neskôr potlačili aj Ardieovské povstanie.
Ilýri sa stiahli do vnútrozemia, odkiaľ príležitostne podnikali pustošivé vpády až na sever Apeninského polostrova. V r. 6 n. l. Dalmatínci, Liburni, Panónčania, Japodi a ďalší povstali proti Rímu. Zhromaždili 200-tisíc pešiakov a 10-tisíc jazdcov. Päť rímskych légií však vzburu v priebehu troch rokov rozdrvilo. Obyvateľstvo zdevastovanej krajiny sa na ďalší odpor nezmohlo a bolo postupne romanizované. Ďalej sa s nimi miesili Slovania, avšak naďalej niesli svoje národné cítenie a identitu ilýrskeho dedičstva. Dnes sa za priamych potomkov Ilýrov považujú Albánci.
(ďalej je text v češtine : )