Prítomnosť Minulosti

18/06/2022

Na čo si v živote najviac hrdý? = ZAHOĎ TO!
Za čo sa najviac hanbíš a viníš? = ŠTUDUJ TO! A keď "hádanku" rozlúštiš, ZAHOĎ to tiež!

Minulosť nás nedefinuje, no definuje to, kým sme dnes. Rozumieme svojej minulosti?

Ak chceme niečo zmeniť musíme to najprv uvidieť a pochopiť. Až potom môžeme jasne vedieť či to chceme opustiť, zmeniť alebo prijať. Tri možnosti, ktoré máme vždy a o ktorých hovorí E. Tolle vo svojej jedinečnej knihe Sila prítomného okamihu. Je to niečo ako biblia pre pochopenie roviny Mysle. Lenže o rovine Duše (citov) tam nič nehovorí a toto je rovnako dôležitá rovina v našich životoch.
Rovina Mysle a rovina Duše sa vedia spojiť iba v strede. Predtým než ich spojíme by sme mali spojiť mužský a ženský princíp lebo každý z týchto dvoch "rozmýšľa" tak trochu inak - po svojom. O tom, že máme v sebe dvoch Mysliteľov pojednáva literatúra faktu Myslenie rýchle, myslenie pomalé a je to tá najťažšia kniha akú som kedy držala v ruke. Človek má chuť to zabaliť už v príhovore, ale keď sa premôžeme aspoň po druhú kapitolu, môže nám poskytnúť skvelý vhľad do toho, ako vlastne naša myseľ funguje. Ak chceme ovládať vlastné myslenie mali by sme mu najprv porozumieť.

Mať jasno v myšlienkach zahŕňa v sebe dvoch Mysliteľov (Mužský a Ženský princíp).

Mať jasno v citoch zahŕňa v sebe sedem základných čakier.

Keď toto pochopíme, môžeme vedome začať pracovať na vyvažovaní Myslenia a Cítenia, aby sa vo svojej vlastnej rovnováhe mohli spojiť v Strede. Myslím, že Buddha popisoval potrebu rozvinutia súcitu ešte pred samotným osvietením lebo to považoval za akúsi spoločenskú povinnosť. Osvietenie je jeden "druh" svetla, ktorý môžeme "objaviť" v rovine Mysle, no jasnosť citu pochopíme len spojením farieb dúhy, kedy vzniká úplne iné svetlo = biela ako reprezentant nevinnosti. A nevinnosť nemá dôkazy. Myslím, že sám Kristus hlásal: "Ja som svetlo." Každý z nás je, len ho musí "objaviť" a objavuje sa ľahšie keď vieme čo asi hľadáme.

Prítomnosť je minulosť a budúcnosť bude taká istá, ak nič nezmeníme.

1. Čoho sa obávaš?

2. Za čo sa viníš?

3. Za čo sa hanbíš?

4. Z čoho si smutný?

5. V čom klameš?

6. Čomu veríš?

7. Po čom túžiš?

A prečo to tak máš, vnímaš, cítiš? Čo si o tom myslíš? Študuj seba a neostane čas hodnotiť druhých....