Rozpoznávaj nálepky

13/06/2022

Ak sme v živote dostatočné bdelý a nežijeme život na autopilota, môžeme ľahšie rozpoznávať nálepky, no musíme pochopiť jednu zásadnú vec, a to je rozdiel medzi "JA" a "MŇA".

Je veľký rozdiel medzi tým KTO SOM, kým si myslím, že som, kým si myslím, že by som mal byť alebo kým si myslím, že chcem byť. Pokiaľ nálepky, ktoré sú lepené na "MŇA" zamieňam za svoju podstatu "JA", mám veľký problém. Trénovať vo svojom živote bdelosť, znamená odkrývať práve tieto ilúzie kedy sa "Ja" stotožňuje s nálepkami a dodržiava ich. Prevažnú časť svojho života strávime tým, že reagujeme na nálepky, či už vlastné alebo cudzie.

Čo sú to nálepky to krásne vysvetľuje autor v knihe Bdelosť:

"Nálepka je všetko okrem označenia ľudská bytosť. SOM ĽUDSKÁ BYTOSŤ. To úplne stačí. Moc nám to nepovie, ale keď poviete: "Som úspešný" to už je nezmyseľ. Úspech nie je súčasť vášho "ja". Úspech je niečo, čo prichádza a odchádza. To nie je "ja". Pokiaľ ste niekedy povedali: "Som úspešný", tak ste boli na omyle, odsúdili ste sa k tápaniu v temnotách. Identifikovali ste sa s úspechom (nálepkou). Aj pokiaľ ste povedali: "Som neúspešný, som právnik, som obchodník." Viete čo sa stane, keď sa s tými nálepkami identifikujete? Začnete na nich lipnúť a začnete sa obávať, že by ste o nich mohli prísť, a sme u zdroja vášho utrpenia. Utrpenie prichádza, keď nie sme v súlade so skutočnosťou. Keď sa vaše ilúzie stretnú so skutočnosťou, keď sa vaše nepravdy stretnú s pravdou, začínate trpieť. Inak žiadne utrpenie neexistuje."

Existuje teda iba jedna príčina utrpenia - stotožňovanie sa s nálepkami. Pokiaľ toto pochopíme, žiadna kritika na nás nemôže mať vplyv, ale ani lichôtky či pochvaly. Sú totiž rovnakými nálepkami a teda ilúziami. Keď prekukneme samých seba, budeme schopný prekuknúť všetkých ostatných. Inak budeme celý svoj život zápasiť s vlastnými ilúziami (nálepkami) o druhých aj o sebe samých, ktoré budú neustále narážať na skutočnosť. To je skutočný dôvod utrpenia. Keď o niekom poviete, že je taký či onaký - dávate mu nálepku a pochopenie sa zastavuje. Pokiaľ táto nálepka, nesie podtext súhlasu či nesúhlasu, o to je to horšie. Identifikujeme sa s nálepkami alebo ich odmietame - oboje je ilúziou. 

Ak si uvedomujete svoje nálepky, môžete ich mať pod kontrolou. Ak si ich však neuvedomujete, majú nálepky pod kontrolou nás. O to horšie, ak sa ich snažíme dodržiavať alebo to vyžadujeme od iných. Manipulujeme skutočnosť tak, aby zodpovedala našim nálepkám. A keď nezodpovedá, trpíme...

Byť bez súdov, komentárov či názorov. Len sa pozerať, bez akejkoľvek potreby a túžby meniť to.

Ak niečo príliš chceme, stáva sa to problémom rovnako ako keď si niečo odriekame a zakazujeme. Keď si niečo odriekame, priväzujeme to k sebe navždy. Keď s niečím bojujeme, dávame tomu silu. Práve toľko sily, koľko potrebujeme na tento boj. Preto je potrebné prijať svojich "démonov" lebo pokiaľ proti nim bojujeme, dodávame im silu. Nezriekajte sa ničoho, proti ničomu nebojujte :

PREHLIADNITE TO!

Pokiaľ prijmeme seba samých, nedovolíme druhým, aby nami manipulovali. Budeme si žiť svoj vlastný život a pôjdeme si svojou vlastnou cestou. Doprajeme si slobodu a druhým kľudne povieme NIE!

Súčasťou prebudenia je, že žijeme svoj život tak, ako uznáme za vhodné a treba pochopiť, že to nie je sebecké! Sebecké je požadovať od druhých, aby žili svoj život tak, ako my uznáme za vhodné... Takže buďme čo najviac bdelý k svojim vlastným nálepkám, ktoré rozdávame iným, rovnako tak, ako k tým, ktoré sa snažia nalepiť na nás. Povedzme NIE a odmietajme všetky nálepky, ktoré sa nám vďaka bdelosti podarí zvedomiť. Iba tak môžeme žiť slobodný život a dopriavať túto slobodu každej jednej ľudskej bytosti.


Námet na článok a mnoho výpiskov je z knihy: Bdelosť od autora Anthony De Mello