Tréning Tela

10/02/2023

Ak vieme trénovať svoje fyzické telo, tak musí byť možné trénovať všetky naše telá, ktoré máme k dispozícií. Máme ich určite viacero a mali by sme ich nielen poznať, ale aj poznať rozdiel medzi nimi a potreby každého jedného z nich.

Všetky naše telá potrebujú spánok a oddych, stravu, tréning, využitie alebo prejavenie, poprípade to môžeme nazvať aj pohyb. Ak už človeku nefunguje ani spánok, možno by mal začať meniť stravu v jednotlivých telách. Tak ako je pre fyzické telo dôležité to čo konzumujeme, tak je dôležité pre mentálne a emočné (ego) telo to, čomu venujeme pozornosť. Aké informácie púšťame do svojich tiel a ako sa ďalej ukladajú v našich centrách pamäte. Pokiaľ sú naše pamäte plné toxických informácií, tak si treba uvedomiť, že aj počas spánku sa z nich čerpá (najmä z pamäte tela). Ak je pamäť tela plná toxických informácií tak môžeme mať nie len problém so spánkom, ale nám naše telo môže aj ochorieť vo fyzickej podobe. Aby sa tak nestalo, je najviac preventívne opatrenie, udržovať si zdravé ego telo (teda myseľ a dušu). Lenže kto nás k tomu vedie a kto nás to naučí? V rodine a ani v škole sa neučíme dôsledne ani o tom zjavne objektívnom tele, ktoré môžeme chytiť či pociťovať a už vôbec nie o egu. Náuka o egu je v škole (v rodine)- v spoločnosti taká potrebná, ako náuka o bezpečnosti používania internetu. Už včera bolo neskoro. A tak si teda poďme povedať niečo o základných ľudských telách, ktoré máme a o ktoré by sme sa mali starať.

Fyzické telo, každý pozná a vie čo to je. Každý aj vie ako by sme sa o neho mali starať. To že to nerobíme je naša vlastná (ne)zodpovednosť. Ak si obézny, máš choroby alebo iný fyzický problém a máš deti, tak im skús lepšie vysvetliť, že TELO je chrám o ktorý sa treba starať a vážiť si ho! Možno budú mať menej fyzicky bolestivý život, ak im pôjdeš príkladom.

Emočné telo, nazvime ho Duša je niečo čo ničíme deťom už od malička. Emočné rany a traumy, ktoré boli uštedrené nám prenášame ďalej a vôbec nie sme v tomto tele vedomý, veľká väčšina ľudí ani nevie, že má emócie. Ak už táto dôležitá súčasť človeka nie je preberaná v škole hneď na prvom stupni, tak by malo byť v záujme rodičov, vyhradiť si čas a vedome sa s deťmi rozprávať o emóciách, ktoré URČITE cítia, ale samé o tom nevedia, alebo to skôr nevedia popisovať. Možno keď sa vypracuje metodika ako sa s deťmi rozprávať o emóciách, tak bude menej anorexie, bulímie, samoubližovania aj samovrážd mladistvých. Odporúčam publikáciu: Kniha pocitu od Ester Strará.

Mentálne telo, nazvime ho Myseľ je niečo čo si neuvedomuje veľká väčšina ľudí na tomto svete. A keďže si neuvedomujú svoje myšlienky, môžu byť ovládaný psychologickými technikami, ktoré sa používajú nie len v marketingu a predaji ale aj v politike a mediálnom ovplyvňovaní. Je vysoko žiadúce naučiť sa rozpoznávať manipulatívne techniky a porozumieť vlastnej Mysli. Niekedy si stačí iba uvedomiť, že JA NIE SOM MYSEĽ a ani svoje myšlienky nie som ja. Na tento účel slúži dobre kniha Sila prítomného okamihu, aj keď by to chcelo lepšiu praktickejšiu učebnicu o mentálnom tele.

Duchovné telo, nazvime ho Duch je naša najhlbšia podstata v tomto živote. Duch sa narodil do Tela a dostal do výbavy aj Ego. Pamäť nášho Ducha pramení v nadvedomí a teda je nadradená Egu, ak však Ego nedáva priestor duchovnému prežívaniu, prichádzajú nám do Egotela alebo fyzického tela choroby, aby nás na to upozornili. Duchovný vodcovia celého sveta zlyhávajú a tak by sme sa mali vybrať inou cestou k spoznávaniu Ducha a duchovnej podstaty v nás - individuálnou. Tak vravel Zarathustra a tak vravím aj ja :)


Spôsoby tréningov tela:

 1. Fyzické telo potrebuje:

  - silový tréning, aby bolo Telo silné

  - strečingový tréning, aby bolo Telo pružné

 2. Mentálne telo potrebuje:

  - meditáciu, aby Telo mohlo byť chvíľu bez prítomnosti Mysle (ega)

  - cielenú pozornosť, aby sa Myseľ trénovala a usmerňovala plne vedome

 3. Emočné telo potrebuje:

  - stavy flow, kedy je Duša v Tele slobodná (tanec, maľovanie, hudba...)

  - astrálne cestovanie, kedy Duša v Tele nie je (ego)

 4. Duchovné telo potrebuje:

  - zmyselnosť, kedy si vedome uvedomujeme zmyslové vnemy

  - osvietenie, kedy je Ego plne neprítomné v Tele a najhlbšia podstata tak môže byť sama Vedomím. Oba duchovné stavy sa dajú dosiahnuť pri milovaní ale nemožno ich trénovať či sa ich naučiť ako je to v iných telách.

Kto nám môže pomôcť s tréningom:

 • fyzického tela ( tréner - pozor na odbornosť)

 • mentálneho tela (psychológ / kouč - pozor na odbornosť)

 • emočného tela (psychológ / dušekovec = parťák do dažďa)

 • duchovného tela (duchovný učiteľ)

Vždy je dôležité dať si pozor na odbornosť človeka, ktorý nám je učiteľom pre akékoľvek telo. Tréner fyzického tela, ktorého nájdete vo fitku, asi nebude ten správny učiteľ. Fyzické cvičenie vám môže pomôcť udržať vaše telo dlhodobo zdravé, silné a pevné alebo si ho pod zlým vedením môžete pekne zničiť. Psychológ je drahý a zaneprázdnený a tak sa nám rozmohla potreba na trhu, ktorá ponúka mentálnych koučov, ale pozor na ich Egá :) Pri problémoch s duševným telom je už asi naozaj vhodné vyhľadať odborníka, ktorý vám však dnes ako prvé, ponúkne tabletky. Najlepšou prevenciou pre vašu dušu je tak dušekovec - kamošš do dažďa, ktorý s vami zdieľa životné útrapy a kde sa môže emočné telo uvoľniť. Vašej duši môže celkom dobre uľaviť aj duchovný učiteľ. Tento učiteľ môže byť podľa príslušného vyznania alebo samozvaný či spoločnosťou nazvaný.

Kresťanstvo má kňaz

Judaizmus má rabína

Islam má imama

Buddhizmus má mníchov

Hinduizmus má jogínov

...