VZŤAHY (karmické a dharmické)

30/10/2023

Brenda spáchala samovraždu a v modernej dobe nechala hlasovku ako list na rozlúčku: "Keď si toto vypočuješ, budem už mŕtva.  Chcem od seba odísť. Od sveta. Neoplakávaj ma, nenos mi kvetiny na hrob, dobre? Veď vieš, som alergická. Unavuje ma, že ma nikto nemiluje. Samota zožiera Dušu. Pohŕdanie reže do kože."

Na prednáške sa k tejto nahrávke vyjadruje jej priateľka z pozície doktorky: "Zabila ju spoločenská konvencia, podľa ktorej je život ženy bezcenný, pokiaľ v ňom nie je veľká láska. Ako trofej, ktorú chceme predvádzať. Láska pre ktorú stojí za to zomrieť. Vštepujú nám to prekliate pravidlo duše, že láska čo bolí, je pravá láska. Láska pre ktorú zúfame, pre ktorú šalieme. Taká čo nás rozomelie a zničí. -  Existujú dva druhy vzťahu. Jeden nás motivuje vydať zo seba to najlepšie... a druhý, nás zabíja. Jeden nám dáva kľud... a druhý nám ho berie. Neviem prečo si vyberáme skoro vždy zle. Prečo volíme druh lásky, čo nás rozomelie na kusy? Nepochybne nás k tomu tlačia spoločenské stereotypy. Učia nás, že bolesť je zábavná. Ale nie je. Nie je to tak. Bolesť je zvrátená. Vzrušujúca. Ale ubližuje nám. Musíme sa naučiť milovať. Je to naša povinnosť.


Pochopiť rozdiely medzi zamilovanosťou a Láskou, medzi (po)SLUŠNOSŤOU a Úctou je naša povinnosť. Načo inak by nám bola daná Myseľ? Aby vymýšľala? Aby si tvorila rozprávky a vnímala svet ako chce? Poslušnosť pochádza zo strachu, zamilovanosť z túžby, len skutočná Láska a Úcta vyviera z prapodstaty. Ak necítiš Lásku a Úctu k sebe, chceš aby ťa niekto mal rád a rešpektoval. Lenže čo nemáš vnútri a nájdeš vonku, to sa raz pominie a pretečie cez teba ako voda v pohári skrz zväčšujúcu sa dieru. Zvonka prichádzajúce nikdy nenaplní vnútornú prázdnotu. Pracovať vo vnútornom svete je pre duševné aj mentálne (teda ego) zdravie, najlepšou prevenciou. 

VZŤAHY

Človeka v živote stretávajú karmické vzťahy, ktoré sa zdajú byť bolestné len preto, že ich tak vníma ego. Treba si však uvedomiť, že cez bolesť sa vieme učiť najrýchlejšie a tak to nie je trest, ale dar. Každý jeden čo nám na duši ublížil (alebo ego urazil = mentálne ublížil), nám rovnako dal šancu pochopiť - uzrieť. Ak raz prídeme do prebudenia, pochopenia či akokoľvek si tento bod zlomu pomenujeme, tak zistíme, že voľba vzťahov, je na nás. 

Čím skôr pochopíme rozdiel medzi karmou a dharmou, tým skôr si budeme voliť dharmické vzťahy. Ak však nedokážeme vnímať, že v živote človeka sú dva druhy vzťahov, nemôžeme vedome ani činiť voľbu a tak "berieme" čo prichádza. Ak nechápeme, že ego je nástrojom komunikácie, tak komunikuje za nás (bez nás = bez našej prapodstaty) a točí sa v kole sansáry. V karmickom kole sa budeme točiť dovtedy, kým sami vedome nezmeníme smer svojej cesty Ducha. Najdôležitejšie vzťahy v živote človeka sú štyri a SQ ich poníma samostatne pre lepšie pochopenie fragmentu, ktorý neskôr vsadíme do celku.