Zodpovednosť za naše deti

24/08/2022

Deti by sme mali učiť vyjadrovať myšlienky a pocity. Na jasných príkladoch im ukazovať, že rozdielnosť je normálna a dokonca žiaduca! Ak si ja myslím, že levanduľa je krásna a príjemné vonia tak si moje dieťa môže myslieť že vyzerá hrozne a príšerne smrdí... Treba deti uisťovať, že iný názor je v poriadku rovnako, ako iný cit či pocit.
Dokiaľ sa však budeme snažiť tváriť v spoločnosti tak, že všetci to cítime rovnako a myslíme si to isté nebude možné učiť sa zručnosti akceptácie inakosti. Deti samé sa budú snažiť škatuľkovať v názoroch, opakovať sa po sebe a učiť sa naspäť. City radšej neprejavovať a potláčať ich, lebo ak niečomu nerozumiem tvárim sa, že to neexistuje a to je veľká chyba a zlý vzor.


Televízor nám kradne možnosti ako prežívať NAŠE VLASTNÉ EMÓCIE a preto by mal byť v našich životoch na veľmi obmedzený čas. Najmä pre tie deti, ale aj pre dospelých! Je rozdiel pozrieť si dobrý film a dennodenne (večernovečerne) sledovať telenovelu či skvelý miniseriál na Netflixe, ktorý má iba 12 sérií, každú po 25 častí. Tie skvelé mini série majú jeden účel a treba dodať, že ho plnia dokonale. Odpútať pozornosť od našich vlastných životov. Ploty už máme postavené dosť vysoko, tak už zostáva ľuďom nasadiť len tie 3D okuliare, lebo cestovať sa aj tak nebude dať tak ľahko.
Reálny svet vonku je predsa taký zlý a krutý a presviedčajú nás o tom nielen seriály či filmy, ale najmä strašidelné SPRÁVY. Akosi sme si zvykli, že počas hlásenia správ sú deti pri tom a to je naša VEĽKÁ CHYBA!!! Rovnako aj reKLAMY by mali byť zakázane najmä pre deti do doby kým nie sú schopné porozumieť psychickým trikom, ktorým nemajú šancu odolať. Privykať ich na tento divný svet už od mala je veľká hlúposť a doplatia na to ony a aj my s nimi... 

Mali by sme ich učiť ako sa vyznať vo veciach v ktorých sa celý život budú potrebovať vyznať. Ako funguje svet jednotlivca, čo sú to myšlienky, city a pocity. Ako sa o seba starať a ako sa nestarať do druhých. Ako funguje svet financií a čo je to vlastne hypotéka, históriu toho ako vznikli peniaze a že za chvíľu ani papieriky nebudú. Vysvetliť im technológie a ich úlohu (ovládať nás a náš život, alebo ho mať aspoň trochu pod kontrolou), vysvetliť im čo je FLOW a prečo je taký potrebný v živote každého jednotlivca. To sú veci, ktoré by sme mali naše deti učiť a nie jednotky z prvouky nosiť.

Nakoniec mi nedá nenapísať hlavný problém moderných technológií a mediálnych reality shows, ktoré sa v našich životoch odohrávajú dennodenne. Možno práve pozornosť na tento domnelý a divný svet nám môže spôsobovať viac chorôb ako sme ochotný si priznať. Stalking a z toho prameniace problémy bude chorobou budúcnosti.
Myslím, že choroby vznikajú ak svoju myseľ neustále zahlcujeme vonkajšími informáciami tak veľmi, že nemá možnosť si oddýchnuť. Svojej mysli nedoprajeme ani kúsok pokoja a svojej duši ani kúsok priestoru. Potom sa ale niet čo čudovať, že naše telá nám pomaly vypovedajú službu a my sme ako ľudstvo stále viac chorí na fyzické, psychické či duševné ochorenia. Akú budúcnosť chceme pre svoje deti? Chováme sa ako zodpovední dospelí alebo ako STRAŠNE ZANEPRÁZDNENÍ dospelí, ktorí používajú túto výhovorku pre seba i okolie až príliš často. A používame ju veľa a mnohí - preto je tak akceptovaná. Ako často skrollujeme na mobile zatiaľ čo dieťa sa hrá v piesku? Ako často beží telka počas bežného dňa doma? Čo naše deti v detstve vidia, to budú v dospelosti žiť. 


VEDOMÉ RODIČOVSTVO neznamená nerobiť vo výchove chyby. Znamená, že sa snažíme ich nájsť, uvedomiť si ich a urobiť nápravu tam kde sa dá pretože na budúcnosti našich detí nám záleží...  

Rozhodni sa sám či chceš byť rodič zaneprázdnený alebo vedomý! Rýchlo.