"Z akej vlastnej hĺbky pozeráš, tak hlboko dovidíš do iných."

Odporúčania na filmy z hlbšou pointou, ktoré nám môžu priniesť zásadné uvedomenia...

Truman show, 1998 - psychologická, komediálna dráma

Film nám odhaľuje, aké ľahké je manipulovať s človekom. Celý Trumenov život bola dokonalá ilúzia, ktorej veril až do doby, kým neprišli pochybnosti a s tým aj prvé otázky. Odkrývanie nie je jednoduché, lebo keď nás niekto uvedie schválne a vedome do ilúzie, nechce aby sme ju prekukli a "vystúpili" z nej. Film ponúka tiež pohľad do sveta človeka, kedy si môžeme uvedomiť, že každý máme v sebe mnoho dokonalých ilúzií, ktorým veríme a ktoré čakajú na rozpoznanie. Pretože pravda sa nezmení len preto, že si ju nebudeme všímať. Tá si nás počká...

Celá táto snímka nám ukazuje aj ďalšiu skutočnú tvár človeka, ako radi sa dívame na životy iných. Ak totiž upriamujeme pozornosť na iných, nemáme priestor vnímať seba. Možno preto sa tak radi ponárame do role režiséra v živote tých druhých. V role rodiča si dokonca myslíme, že je to naša úloha. Iba svoj život máš právo riadiť a režírovať, ale ber za neho aj zodpovednosť. A tu nám film ponúka tiež momenty na zamyslenie, aké náročné to môže byť začať sa rozhodovať inak. No keď raz padne opona ilúzie, už nemáš sa kam skryť. Prebudenie (uvedomenie), ti prinesie nový život alebo večné utekanie a popieranie.

Najsilnejší moment filmu je vo vete, ktorá odrýva fakt, prečo tak veľmi veríme ilúziám:

"TO JE JEDNODUCHÉ. AKCEPTUJEME SVET TAK, AKO JE NÁM PREZENTOVANÝ."

Akú prezentáciu života si dostal ty? Akým ilúziám stále veríš a pokladáš ich za pravdu? Tieto uvedomenia nám film ponúka a preto je v skutku úžasným dielom...  

Constantine, 2005 - mysteriózny, sci-fi horor 

Téma dobra a zla sa asi nikdy nevyčerpá. Pochopiť tieto dva "svety" nad ktorými oboma stojí ten istý Jediný princíp je asi tá najťažšia úloha pre našu obmedzenú a vždy súdiacu (porovnávajúcu) Myseľ a zblúdilú, ulietavajúcu (túžiacu) Dušu.

Ak scény vo filme vnímame skôr obrazne, môžu nám byť veľmi nápomocné pri práci s našimi "démonmi", ktorý sa nás môžu snažiť ovládnuť.

Pri sebapoznávaní musíme naraziť nie len na to dobré v nás, ale aj na zlo, ktoré je v nás ukryté, lebo iba tak ho môžeme raz a navždy vedome "poraziť" = zmeniť (pohľad). Popieraním zla v nás sa nám to nikdy nepodarí, iba dávame zlu šancu rásť a naberať na sile. Ak dnes viem, že som urobil "zlé" veci, tak nie je lepší čas, kedy na nich pohliadnuť, ako práve teraz.

Čo však s takým "diablom" ktorý je až moc silný a nechce len tak odísť? (naše VEĽKÉ VINY, ktoré nemožno poprieť, ale ani tak ľahko prijať - naše veľké hriechy = naše ZLO_činy) Ako vo filme tak aj vo vnútornej praxi - ak tomu "démonovi" nastavíme zrkadlo a on sa v ňom vzhliadne - uviazne "tam" a keď potom zrkadlo odstránime, odhalíme pravdu. Zrkadlo nám poskytuje vždy "iba" opačný obraz. Ak nevnímam východzí bod, nemôžem v princípe zrkadlenia vnímať ani ten bod konečný (zrkadlo stále zrkadlí východzí bod). Ak nedokážem odstrániť blokujúce oba body lebo ich nepoznám, tak sa úsečka nikdy nestane nekonečnou priamkou. Zrkadlenie mi má pomôcť pochopiť môj východzí bod a keď ho pochopím (odkiaľ jednanie vychádza) tak treba odstrániť zrkadlo, ktoré mi pri kroku dva "bráni" vidieť ten bod konečný. Ak "vidím" oba body úsečky, ktorá obmedzuje môjho Ducha v princípe Celistvosti, môžem sa rozhodnúť ich "prepólovať" a keď si počiatočný a konečný bod "vymenia" miesto, nie je viac dôvod pre ich existenciu = zanikajú (vnímanie sa stáva nekonečnou priamkou a nie obmedzenou úsečkou).

Záver filmu nám ponúka krásny pohľad na vykúpenie alebo Božiu milosť - ukazuje smer, akým sa môžeme vydať a tento smer nikdy nebude zlý. Lebo obeta seba v prospech niečoho / niekoho iného je vždy odrazom nášho ušľachtilého Ducha a nie Ega. Ego sa nevie obetovať, ego vie "iba" myslieť a cítiť - vyhodnocovať vonkajšie javy cez fyzické zmysli, vie sa obávať a vie túžiť. Ego je nástroj, ego je nám dané iba v tom prípade, že sa Duch vteľuje do hmoty, Ego je to, čo nám má pomôcť k celistvosti (nebu) alebo nás ženie do vlastnej fragmentácie a záhuby (pekla).

Slobodná vôľa a voľba, presne tá stojí nad bielou i čiernou. Ak sám seba súdiš ako zlého, kto ti bráni vyjsť z tohto presvedčenia? Ak živíš v sebe presvedčenie, že si dobrý, tak sa možno snažíš presvedčiť samého seba, všetkých ostatných alebo aj samotného Boha o tom, že si "len" dobrý.

Vedomie ťa dovedie k Bohu rýchlejšie ako akákoľvek viera. Vedomie si seba, Vedomie si Ega, Vedomie Svetla i Pravdy...

Duša sa snaží veriť, Myseľ sa snaží pochopiť - spoj ich! Ver len tomu, čo sám si (s)poznal a čo vieš.  

Bol raz jeden vynálezca (nie len pre deti)

Majstra každý pozná zo série Bol raz jeden život, avšak jeho ďalšie série sú mnohokrát lepšie. Najmä tento posledný diel s názvom Budúcnosť je dnes viac ako zaujímavé sledovať. Nás najviac bavil práve vynálezca ale Maestro má aj tieto ďalšie zaujímavé série Bol raz jeden človek, Bol raz jeden Vesmír. 

Bhután - Hľadanie šťastia, 2008 - dokumentárny film

Najlepší cestopisný a dokumentárny film, aký som kedy uzrela. Mnoho hlbokých myšlienok, ktoré je možné nájsť v tomto diele mi dovoľuje pozerať tento krátky dokument zas a znova. Vždy nájdem myšlienku (slová), alebo obraz, ktorý ma niečím novým obohatí a to robí tento film umením... Hudba dotvára celkový dojem a teda si zaslúži ocenenie úplne rovnako ako obsahová a obrazová tvorba. Je to svetový skvost, presne tak, ako mnohé iné Barabášové dokumentárne či iné filmy... Je to Pán Umelec!

https://www.pavolbarabas.sk/filmy/bhutan-hladanie-stastia/expedicia

Crash, 2004 - sociologicko-psychologická sonda do spoločnosti


"Ide o pocit dotyku..." - a celé úvodné slová hovoria jedno: Nie len, že nedokážeme jeden druhého počúvať (slovo), cítiť (emočne), ale ani pocit dotyku nám už nič nehovorí... 

"Ázijská šoférka. A žiadna madam, som policajtka." - Ako definujeme seba, definujeme druhých a také vzťahy máme. Tie sú plné PREDsudkov aj POsúdení... Hodnotenia, súdy a predsudky o tom je tento film, ktorý je bravúrne zvládnutý po všetkých stránkach. Nie len obsah, ale aj zvraty a prekrývanie deja je majstrovsky zvládnuté, presne tak, ako všetky herecké výkony. 

The Chosen - filmová séria o Kristovi

Filmová séria, ktorá je ponúknutá divákom online a zadarmo aj s titulkami. To musí byť Božie dielo a do takejto podoby to autori aj spracovali. Tento najznámejší historický príbeh nám je ponúknutý v modernom šate a veru aj neveriaci musí oceniť toto filmové dielo. Keďže je príbeh rozdelený do mnohých častí (pripravuje sa už štvrtá séria), je možnosť vnímať každú časť (Jeho života) samostatne a trochu viac o nej rozjímať. 

Rozdelenie príbehu na "drobné" a extrakcia múdrosti z týchto fragmentov, nám dáva predpoklad na veľké uvedomenia v celku.

Tento príbeh by mal byť povinnou "literatúrou" pre človeka (aj neveriaceho).

https://watch.thechosen.tv/page/season%201 

Svet podľa Prota, 2001 - sci-fi dráma

Na našu planétu prichádza mimozemšťan a berie na seba ľudskú podobu lebo aj mydlová bublina je guľatá. Do sveta samých doktorov, presne tam vsadili túto zvláštnu bytosť, ktorá prišla z K - PAXu, aby študovala našu planétu tretej triedy z nejasnou budúcnosťou. "Oko za oko, zub za zub" a práve kvôli tejto blbosti sme v celom Vesmíre vyhlásený. Skoro celý dej sa odohráva v psychiatrickej liečebni a je zrejmé, že príbehy všetkých "bláznov" v nej, nás majú čo naučiť. Je to film s úžasným scenárom a ešte lepšími dialógmi, ktoré hovoria pravdu o našom druhu tak vznešeným a nežným spôsobom. Posledná tretina filmu sa zdá byť nezaujímavá nakoľko v hypnóze sa hlbokým myšlienkam trochu vyhýbame. O to zázračnejšie znie posolstvo filmu na záver. Ak pripustíme, že by mohla byť táto myšlienka pravdivá, tak rada pre pána doktora ( a aj pre nás) má cenu zlata:

"Vesmír sa bude rozpínať, a potom sa zrúti do seba. A potom sa bude zase rozpínať. A toto sa bude neustále opakovať. Keď sa vesmír zrúti do seba a potom sa začne nanovo rozpínať, všetko bude rovnaké ako teraz. Všetky chyby, ktoré urobíš sa budú opakovať. Znovu a znovu. Preto moja rada znie: Daj všetko do poriadku hneď, lebo máš iba tento pokus."

Mňa osobne ešte dosť zasiahla myšlienka, kedy pán Doktor (na základe jasných "dôkazov"), presviedča Prota, že je v skutočnosti R. Porter z Mexika. No odpoveď mimozemšťana je priam transcendenčná:

"Ja pripustím možnosť, že som Robert Porter, keď vy pripustíte možnosť, že som prišiel z K-PAXu."

Myslíme si, že vieme pravdu o druhých, ale často nevieme ani tú svoju. Ak sa príliš zaoberáme životom tých druhých, neostáva nám priestor, čas a pozornosť na to, aby sme riešili a žili ten svoj život.  

Inferno, 2016 - mysteriózna dráma

Z celého filmu sú najviac zaujímavé prvé tri minúty, kde miliardár na svojej prednáške praví:

"Ľudskej populácií trvalo 100 000 rokov, než dosiahla prvej miliardy. Za ďalších 100 rokov, už boli miliardy dve. Za ďalších 50 rokov sa zdvojnásobila po tretí krát. V roku 1970 to boli štyri miliardy. Dnes sa blížime k 8 miliardám. Odrezávame si konár na ktorom spočíva život. Ťažkosti, ktoré Zem trápia vyplývajú z neustáleho preľudňovania. Prečo odmietame zakročiť? Polovica živočíšnych druhov za Zemi vymrela a my spotrebovávame, ťažíme, dolujeme ďalej. To musí prísť pohroma, aby sme sa poučili? NIČ NEOVPLYVNÍ CHOVANIE TAK, AKO BOLESŤ. Čo keď nás bolesť zachráni."

(doplnená prednáška sa 2x objavuje vo filme v 27 minúte)

Tieto úvodné slová stoja naozaj za zamyslenie. A ešte omnoho viac by sme sa mali zamýšľať a diskutovať na tému, ktorá bola vo filme prezentovaná hneď po prednáške takto:

"Keď máš nástroj, pri ktorého použití zomrie polovica ľudí, ale bez neho vymrie do 100 rokov, všetko ľudstvo na Zemi. Čo urobíš? Ľudstvo je samo sebe vo svojom tele rakovinou. Miluješ ho natoľko, aby si ho zachránil?" 

Celý dej filmu je v podstate o tom, ako fanatický miliardár verí svojmu presvedčeniu, že umelo usmrtiť polovicu populácie je predsa len lepšia voľba, než to nechať tak (na Boha). A preto sa na boha hrá on sám. Film sa do určitej miery zdá byť prorocký (dnes :D) - hlavne žiadne konšpirácie... 

Celkové spracovanie snímky je priemerné, ale mne osobne dal naozaj veľa, lebo po vzhliadnutí som sa začala aktívne zaujímať o iné VÝZNAMNÉ DIELO: 

BOŽSKÁ KOMÉDIA od Dante Alighieri

Veľmi odporúčam vzhliadnuť najskôr toto krátke video na YT kanále, ktorý odvtedy pravidelne sledujem a až potom  pozrieť film (alebo môžete film pokojne vynechať :D). 

Link: https://www.youtube.com/watch?v=rXYu_-ZhiYs

Kompas času -  mini séria ČT (nie len pre deti)

Skvele spracovaná mini séria, ktorá nás prevedie históriou ľudstva v jednotlivých krátkych epizódach (Mezopotámia, Egypt, Izraeliti, Čína, India, Staroveké Grécko, Rímska ríša, Franská ríša, Byzanská ríša, Vikingovia, Islam, Májska civilizácia, Ríša Inkov, Ríša Aztékov). 

Úžasný program na upršané alebo chorobou zaliate dni, keď chcete tráviť čas s deťmi pasívne - pred TV a zabalený v deke.


Pokojný bojovník, 2006 - motivačný film

Film má mnoho hlbokých myšlienok a je pre mňa ťažké hodnotiť toto dielo. Nájsť svoju cestu nebýva jednoduché a mnoho "odpadu" z hlavy je potrebné vyhodiť. Najviac sa mi páči vykreslenie postavy "Sokratesa" ktorý pracuje ako špinavý pumpár niekde na okraji mesta. Len ten kto skutočne vidí a počuje, môže Múdrosť  uvidieť a Krásu započuť. 

Princ Egypstký, 1998 - animovaná rozprávka a 10 prikázaní - 2007 - animovaná rozprávka


Obe rozprávky sú animované a hovoria o Mojžišovom živote, čiže príbeh môžeme nazvať biblický, ale lepšie označenie je skôr - historický. Poznať dejiny a pochopiť ich (po_učiť sa), nám dáva možnosť, že nebude nutné si ich zopakovať. V dnešnej dobe máme možnosť učiť deti interaktívnymi spôsobmi alebo im púšťať zmyslu_PLNÉ príbehy v ktorých sa je možné naučiť niečo zásadné a prospešné pre ich ďalší život... 

YT séria: Etická knihovna

Tento konkrétny diel je O ceste urodzeného človeka - Konfucius a je to nádherné rozprávanie. Nerozumiem prečo počas náboženskej (etickej) výchovy nie sú deťom prezentované tieto všeobecne platné myšlienky... 

https://www.youtube.com/watch?v=TCIMT0jR46Y 

Lepok - verejný nepriateľ? 2021 - dokumentárny 

Film je veľmi náročný na pozornosť, nakoľko v ňom odznie mnoho zásadných informácií. Ideálne asi bude, keď si pozeranie rozdelíme do viacerých častí, lebo ak "systém" prehltíme, tak s toho nakoniec nemusíme mať žiaden osoh. Tiež nerozumiem zvláštnemu začiatku, ktorí autori diela zvolili. Podľa môjho uváženia začiatok pôsobí ako film konšpirátorov, :) ale celkový

obsah diela je famózny!

Názov filmu je ďaleko presiahnutý obsahom. Lebo nejde tu iba o celiakiu či fokus na vysoký výskyt intolerancie lepku v spoločnosti. Dokument nám odhaľuje mnohé praktiky, ktoré môžu spôsobovať omnoho vážnejšie ochorenia a mali by sme o nich vedieť. Vo filme je možné si uvedomiť ako funguje biznis (kapitalizmus), ktorý zarába na našom zdraví, a preto by sme tieto skutočnosti mali skúmať a mali by sme sa o nich zaujímať. Praktiky, ktoré sú opisované vo filme, sa bez pochyby dejú aj v iných odvetviach (napr. zdravotníctvo - zase biznis s našim zdravým). Ak nás v živote nezaujíma zdravie nás a našich detí, tak čo nás teda zaujíma? 

Pravda je taká, že pravda sa dá kúpiť "nezávislými" štúdiami u našich politikov, európskych či svetových inštitúcií, ktoré dohliadajú na bezpečnosť populácie! Treba spoločnosť učiť kritickému mysleniu a aktívnemu hľadaniu informácií. K tomuto cieľu slúžia aj takého dokumenty, ktoré by sa mali stať povinnou "literatúrou" už na druhom stupni základných škôl (najneskôr však stredné školy). A ak toto vzdelanie neponúka vaším dospievajúcim deťom škola - PUSTITE IM HO VY, ako zodpovední rodičia...